نمایش فایل(پیشینه و مبانی نظری تحقیق ازدواج و طلاق)

در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان پیشینه و مبانی نظری تحقیق ازدواج و طلاق را مشاهده می نمایید.
پیشینه و مبانی نظری تحقیق ازدواج و طلاق|41017478|rsc|پیشینه و مبانی نظری تحقیق ازدواج و طلاق,پیشینه و مبانی نظری ازدواج و طلاق

توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

انسان براساس اراده الهی به صورت فطری موجودی است اجتماعی و این ساختار اجتماعی در كوچكترین و محدودترین شكل خود در خانواده تجلی یافته است. ساختاری كه از طریق میثاق ازدواج بین زن و مرد صورت گرفته و بوجودمی­آید. در واقع ازدواج یك سنت دیرینه اجتماعی است،كه از زمان های بسیار قدیم از آغاز زندگی بشر مرسوم بوده است (فضل­الله،1373).

كارلسون (1963)ازدواج را فرآیندی می‏داند كه از كنش متقابل بین دو فرد، یك مرد و یك زن كه برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده­اند و مراسمی را برای برگذاری زناشویی خود برپا داشته­­اند، بوجود می­آید (به نقل از نجاتی، 1389).

به طور كلی، ازدواج را می‏توان ارتباطی دانست كه دارای تمامیت بی نظیر و گسترده ای می‏باشد، ارتباطی كه دارای ابعاد زیستی، عاطفی، روانی، اقتصادی و اجتماعی است.به عبارت دیگر، همزیستی زوجین در درون خانواده موجب چنان ارتباط عمیق و همه جانبه ای می‏شود كه بی هیچ شك و شبهه ای قابل مقایسه با هیچ یك از ارتباطات انسانی نمی‏باشد، به نحوی كه قرار داد ناشی از آن نوعی تقدس است (مهدوی، 1375، به نقل از شیخ محسنی، 1385).

ازدواج یك سنت دیرینه‌ی اجتماعی است كه از زمآن‏های بسیار قدیم، بلكه از آغاز زندگی بشر مرسوم بوده است. پیمانی است مقدس كه در بین تمام اقوام و ملل و در تمام اعصار و امكنه وجود داشته و دارد. در این پیمان مقدس، زوجین، یعنی زن ومرد، زندگی مشترك را تأسیس می‌كنند و پیمان می‌بندند كه در كنار هم و یار و غمخوار یكدیگر باشند. ازدواج برای انسان‏ها یك نیاز طبیعی است كه از آفرینش ویژه آن‏ها سرچشمه می‌گیرد. چنان كه انسان به آب و غذا نیاز دارد، در سنین خاصی به ازدواج هم نیاز پیدا می‏کند (بیابانگرد، 1382).


1-1-1-2-سبک‏های ازدواج

دهه‌های اخیر پژوهش‏های زیادی درباره سبک‏ها و گونه‌های ازدواج و شیوه ارتباط زن وشوهرها به عمل در آمده است. برای نمونه کوپر و هارفس(2000)، به نقل ازشیخ محسنی، (1385). پنج سبک یا پنج گونه ازدواج را معرفی می‏کند که این سبک‏ها عبارتند از:

1- ازدواج هایی که کشمکش در آن ها عادت شده است

2- ازدواج‌های عاری از شور و شوق یا ازدواج‌های بی روح و سرد

3- ازدواج هایی که در آن زوجین به گونه ای غیر فعال با هم به مراوده می‌پردازند

4- ازدواج‌های سرشار از شور و شوق

5- ازدواج‌های تمام عیار

ازدواج هایی که کشمکش در آن ها عادت شده است: این گونه ازدواج ها با نزاع و اختلاف نظر همیشگی مشخص می‌شود. در این قبیل ازدواج ها میل به دعواهایلفظی و کشمکش قوی است. آنان همواره به تحریک احساسات یکدیگر می‌پردازند. این تحریک نیز موجب دعوا و کشمکش می‌شود، به علاوه، کشمکش و اختلاف نظر ضامن تداوم ازدواج می‌باشد.

ازدواج‌های عاری از شور و شوق یا ازدواج‌های بی روح و سرد: در این­گونه ازدواج ها رابطه­هایی که زمانی عاشقانه و صمیمی بوده اند، رنگ و بوی طلاق عاطفی به خود می‌گیرند و ازدواج عاری از عشق می‌شود و زوج‏ها نسبت به هم بی تفاوت اند، با این وجود آنان می‌کوشند با هم باشند، چون بین زوجین گفتگوی زیادی صورت نمی‌گیرد، اختلاف نظر نیز اندک است. ممکن است عده زیادی احساس کنند که احمقانه فرض کردن چنین ازدواج هایی، امری عادی است و عده ای از زوج‏ها نیز احساس می‏کنند که وجود رابطه بهتر از نبود آن است. با این حال، عده ای از زن و شوهرها احساس می‏کنند که برای انجام برخی مسئولیت‌های شخصی و اجتماعی حفظ وضعیت تأهل ضروری است.

- Cooper & Harfess


مطالب دیگر:
📃دانلود تحقیق در مورد بهزیستی و تاریخچه آن docx📃دانلود تحقیق بیماری عروق کرونر با فرمت ورد📃دانلود تحقیق در مورد رویکردهای تاب آوری docx📃دانلود تحقیق شخصیت و طرحواره ها با فرمت ورد📃دانلود تحقیق درباره کمال گرایی و سیستم های مغزی word📃دانلود تحقیق مبانی نظری هوش معنوی با فرمت ورد📃جزوه درسی بازاریابی و تحقیقات بازار📃خلاصه کتاب اصول و روش تحقیق 2 📃پاورپوینت آموزشی اصول صحیح تغذیه📃پاورپوینت آموزشی اصول طراحی پرسشنامه📃پاورپوینت آموزشی اصول مراقبت ویژه در اتاق عمل📃پاورپوینت آموزشی اصول و فنون مذاکره و مذاکرات تجاری📃پاورپوینت آموزشی اصول و مبانی تربیت بدنی📃پاورپوینت آموزشی اعتیاد و تاریخچه مواد مخدر 📃پاورپوینت آموزشی انبارداری📃پاورپوینت آموزشی انگيزش و انواع انگیزه📃پاورپوینت آموزشی انواع رژیم های غذایی و اثرات هرکدام📃پاورپوینت آموزشی بازی درمانی در کودکان📃پاورپوینت آموزشی بخيه📃دانلود تحقیق درباره ابعاد سرشت و منش شخصیت word📃دانلود تحقیق درباره اضطراب اجتماعی و جنبه های مختلف آن word📃دانلود تحقیق الگوهای انگیزه پیشرفت با فرمت ورد📃دانلود تحقیق امید به زندگی و جراحی زیبایی با فرمت ورد📃دانلود تحقیق درباره پزشک خانواده word📃دانلود تحقیق در مورد نظریه هایی درباره تحصیلی پیشرفت docx